Rozwój dziecka, miesiąc po miesiącu: 14 miesiąc

13063462_1760423204191382_6483540642930449278_o

14 miesiąc życia dziecka to dla rodziców mała rozgrzewka przed “buntem dwulatka”, który pojawi się za kilka miesięcy. Na tym etapie życia dziecko zaczyna się świadomie sprzeciwiać, a ulubionym słówkiem staje się “nie”. Nic w tym dziwnego – dziecko właśnie odkryło, że jest odrębną osobom i na każdym kroku stara się to podkreślić.

Niestety, nie ma możliwości żeby wyeliminować to zachowanie, można je jedynie ograniczyć, unikając sytuacji w których dziecko może powiedzieć “nie”. Dobrym sposobem jest pozostawianie dziecku możliwości “kontrolowanego wyboru” na przykład pytając: “Wolisz dzisiaj założyć niebieską czy zieloną kurtkę?”. W ten sposób pokazujemy dziecku, że może samo decydować o sobie, wyznaczając jednocześnie jasne granice.

14 miesiąc życia dziecka może być dobrym momentem na stopniowe włączanie małego domownika w życie rodziny. Dziecko w tym wieku rozumie i potrafi wykonać nieskomplikowane polecenie takie jak np. wrzucenie swoich ubrań do kosza na pranie czy przyniesienie szczotki.

Ps. Każde dziecko jest inne, a zatem i jego rozwój przebiega indywidualnie. W związku z tym wszystkie obserwacje w niniejszym cyklu należy traktować raczej jako orientacyjne i uśrednione.

— Marta Rutkowska

Brak komentarzy.