Żłobek

Brytyjski Profesor Ken Robinson podczas jednego ze swoich wykładów przytoczył historię: trzech małych chłopców występuje w jasełkach jako Trzej Królowie. Jeden mówi: – przynoszę złoto. Drugi: – Przynoszę mirrę. A trzeci, który zapomniał tekstu: Frank to przysłał. Podobnych historii jest wiele – dzieci posiadają niesamowitą umiejętność improwizowania, nie boją się popełniać błędów, są kreatywne. Niestety z wiekiem te umiejętności zanikają. Dlaczego tak się dzieje?

Dzisiejszy system edukacji wymusza ciągłą pogoń za wynikami, nieświadomi rodzice obarczają obowiązkami coraz to młodsze dzieci. Odbywa się to często kosztem zabawy, bo ta uważana jest przez dorosłych za marnowanie czasu. Tymczasem zabawa ma kolosalne znaczenie w procesie nauczania, czyni ona umysł otwartym, twórczym i zdolnym do rozwiązywania problemów. Jest ona jednym z najlepszych ćwiczeń dla mózgu ponieważ otwiera go na nowe idee, sprawia, że staje się innowacyjnym. Zapewne każdy z nas pamięta jak w dzieciństwie w jednej chwili potrafił za pomocą wyobraźni przemienić zwyczajny patyk w miecz rycerski, a chwilę później dzielnego rumaka. My również pamiętamy, dlatego wierzymy, że odbierając dziecku czas na zabawę odbiera się mu się jego kreatywność. Organizujemy przedszkolakom czas w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło go na zabawę. Wierzymy bowiem, że dzieci uczą się najlepiej kiedy robią to co lubią, kiedy znajdują się w swoim żywiole. Kreatywność stawiamy na równi z umiejętnością czytania i pisania.

Czym jest „Jedyneczka”?

„Jedyneczka” działa w formie prawnej „Klubu dziecięcego” – jest to określona ustawą z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, forma sprawowania opieki na dziećmi, która pomijając drobne różnice techniczne jest tożsama ze żłobkiem. Klub dziecięcy jest uprawniony do przyjmowania dzieci w wieku od 1 do 4 roku życia.

Działamy w pełni legalnie. Nasza placówka uzyskała pozytywny odbiór Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej i jest wpisana do Rejestru klubów dziecięcych działających na terenie gminy Szczecin prowadzonej przez Urząd Miasta Szczecin.

Lokalizacja

„Jedyneczka” zajmuje cały parter dwurodzinnego domu i zlokalizowana jest w Podjuchach (prawobrzeże) na ulicy Ciasnej 1/1 (wjazd od ulicy Metalowej) – 100m od skrzyżowania ulicy metalowej z Autostradą Poznańską, bezpośrednio przy drodze łączącej Gryfino ze Szczecinem. Zobacz na mapie.

Zajęcia muzyczne i plastyczne

Klasyczne zajęcia z rytmiki odbywają się raz w tygodniu, ale pomimo to śpiewamy i tańczymy razem z naszymi podopiecznymi prawie codziennie. Dużo uwagi poświęcamy również na rozwój zdolności motorycznych dzieci, dlatego zajęcia plastyczne również są stałym elementem w naszym planie tygodnia.

Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

Nasi nauczyciele posiadają uprawnienia w zakresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Prowadzenie ćwiczeń tą metodą ma na celu usprawnienia motoryki dziecka, poznania własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Dziecko poznaje lepiej swoje ciało, zaczyna mieć zaufanie do siebie i zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Nabywa również świadomość przestrzeni i działania w niej, a także dzielenia się nią z innymi. Ćwiczenia tą metodą doskonale wpasowują się w filozofię naszej placówki ponieważ są również dla dzieci świetną zabawą w grupie.

Gimnastyka buzi i języka

Aby dzieci w przyszłości mówiły ładnie i wyraźnie codziennie przed śniadaniem biorą udział w tzw. „Gimnastyce buzi i języka”, czyli podstawowych ćwiczeniach logopedycznych mających na celu poprawienie sprawności języka, warg, podniebienia i żuchwy. Ćwiczenia te pozwalają nam rownież łatwiej dostrzec ewentualne problemy, które warto by skonsultować z logopedą.

Języki obce

Świadomie zrezygnowaliśmy z zajęć z języków obcych. Zdaniem ekspertów, dla dzieci w wieku żłobkowym jest zdecydowanie za wcześnie na ich naukę. Faktem jest, że dzieci uczą się języków błyskawicznie, ale tylko wtedy, gdy są tym językiem całkowicie otoczone i jest to jedyny sposób w jaki są w stanie porozumieć się z równieśnikami (np. gdy wyprowadzają się z rodzicami za granicę). Nawet godzina zajęć językowych dziennie (a trzeba pamiętać, że dziecko jest w stanie skupić uwagę maksymalnie przez kilka minut) nie sprawi, że dziecko będzie chłonąć język w sposób naturalny.

Ogród i zabawy na świeżym powietrzu

W naszej placówce do dyspozycji Twojego dziecka oddajemy salę zabaw w której będzie mogło oddać się bezpiecznemu szaleństwu oraz dwie sale dydaktyczne, a także ogrodzony i bezpieczny ogród, w którym oprócz zabawy na mini placu zabaw maluchy wiosną uprawiają własne roślinki, a zimą lepią bałwana.

Wyżywienie

Rozumiemy, jak ważne jest dostarczenie organizmowi zbilansowanego posiłku, dlatego nasze menu jest starannie skomponowane i dostarczane przez firmę cateringową. Śniadanie podajemy około godziny 9.00. Obiad pomiędzy 12, a 13, natomiast podwieczorek około godziny 15.30. Kładziemy duży nacisk na to, aby dzieci w miarę swoich możliwości same przygotowywały stoły do posiłku rozkładając naczynia i sztućce. Dopiero kiedy wszystko jest gotowe, a ręce umyte wspólnie siadamy do posiłku.

Czesne i dodatkowe opłaty

Czesne wynosi 950 zł i płatne jest z góry do 10-go każdego miesiąca. Do czesnego należy doliczyć opłatę za obiad w wysokości 6,5 zł dziennie (śniadanie i podwieczorek są wliczone w czesne). W przypadku nieobecności dziecka zgłoszonej najpóźniej do godziny 8.00, opłata ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do ilości dni absencji.

Wyprawka

Każde dziecko w „Jedyneczce” powinno posiadać w swojej szafce:
– Kapcie na zmianę,
– Worek awaryjny (kompletne ubranie na zmianę)
– Kalosze,
– Poszewkę na poduszkę i kołderkę.