Rozwój dziecka, miesiąc po miesiącu: 14 miesiąc

13063462_1760423204191382_6483540642930449278_o

14 miesiąc życia dziecka to dla rodziców mała rozgrzewka przed “buntem dwulatka”, który pojawi się za kilka miesięcy. Na tym etapie życia dziecko zaczyna się świadomie sprzeciwiać, a ulubionym słówkiem staje się “nie”. Nic w tym dziwnego – dziecko właśnie odkryło, że jest odrębną osobom i na każdym kroku stara się to podkreślić.

Niestety, nie ma możliwości żeby wyeliminować to zachowanie, można je jedynie ograniczyć, unikając sytuacji w których dziecko może powiedzieć “nie”. Dobrym sposobem jest pozostawianie dziecku możliwości “kontrolowanego wyboru” na przykład pytając: “Wolisz dzisiaj założyć niebieską czy zieloną kurtkę?”. W ten sposób pokazujemy dziecku, że może samo decydować o sobie, wyznaczając jednocześnie jasne granice.

14 miesiąc życia dziecka może być dobrym momentem na stopniowe włączanie małego domownika w życie rodziny. Dziecko w tym wieku rozumie i potrafi wykonać nieskomplikowane polecenie takie jak np. wrzucenie swoich ubrań do kosza na pranie czy przyniesienie szczotki.

Ps. Każde dziecko jest inne, a zatem i jego rozwój przebiega indywidualnie. W związku z tym wszystkie obserwacje w niniejszym cyklu należy traktować raczej jako orientacyjne i uśrednione.

Rozwój dziecka, miesiąc po miesiącu: 13 miesiąc

12970861_1759254027641633_9201269820798424198_o

Postanowiliśmy stworzyć krótki cykl poświęcony rozwojowi dzieci na różnych etapach życia. Zaczynamy od 13 miesiąca ponieważ to minimalny wiek od jakiego przyjmujemy dzieci do Jedyneczki.

Dziecko w 13 miesiącu życia przede wszystkim jest wielkim odkrywcą. Eksploruje otoczenie, bada i testuje wszystko co znajdzie się w zasięgu jego małych rączek. Nie powinno mu się tego zabraniać, w ten sposób za pomocą wszystkich zmysłów dziecko sprawdza właściwości przedmiotów i gromadzi wiedzę o otoczeniu.

Zgoda na eksplorację oczywiście nie oznacza nieograniczonej swobody. 13 – miesięczne dziecko nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego działania, więc nie powinno się spuszczać go z oka, wyznaczyć wyraźne granice i stanowczo reagować, gdy jego uwaga kieruje się w stronę gniazdka elektrycznego, kuchenki czy innych niebezpiecznych przedmiotów. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo, ale także uczy dziecko, że nie zawsze można robić wszystko co tylko przyjdzie mu do głowy.

Odkrywanie świata nierozerwanie wiąże się z drobnymi niepowodzeniami, które często kończą się gwałtownym lądowaniem na podłodze. Należy pamiętać, żeby jednak nie przesadzać z reakcjami na upadki, bo może to utrwalić strach przed podejmowaniem nowych wyzwań przez dziecko. Zamiast od razu biec, żeby je podnieść lepiej zachęcać do samodzielnego wstania i kolejnej próby.

Jedynkowa Kawiarenka: O sztuce mówienia dziecku „nie”?

play

Mój Skarb, Kotek, Króliczek… nasze dzieci są dla nas najważniejsze i najcenniejsze dlatego bardzo ciężko nam odmówić, gdy o coś nas proszą. Codziennie dochodzi do sytuacji gdy jednak musimy dziecku powiedzieć „nie”. Tylko jak?

Serdecznie zapraszamy na trzecią edycję bezpłatnych warsztatów w ramach „Jedynkowej Kawiarenki”, organizowanych przez Punkt Przedszkolny „Jedyneczka „ w Podjuchach.

W ramach warsztatów porozmawiamy o trudnej sztuce mówienia dziecku „nie”.

Data i miejsce:
Punkt Przedszkolny „Jedyneczka”
ul. Ciasna 1/1, Podjuchy (wjazd od ulicy Granitowej),
Środa, 3 września, godz.17.30.

Więcej ogólnych informacji o Jedynkowej Kawiarence znajdziesz tutaj.

Jedynkowa Kawiarenka #2 – galeria zdjęć

Galeria zdjęć z drugiej edycji Jedynkowej Kawiarenki pt. „Co z tą złością? Sposoby na radzenie sobie z negatywnymi emocjami”, która odbyła się w sobotę 9 sierpnia 2014 roku.

SONY DSC

Jedynkowa Kawiarenka: Co z ta złością? Sposoby na radzenie sobie z negatywnymi emocjami

Zapraszamy na drugą edycję bezpłatnych warsztatów dla dzieci i rodziców w ramach „Jedynkowej Kawiarenki” już w najbliższą sobotę o godzinie 11.30 – 13.30. Tym razem tematem będzie złość i sposoby na radzenie sobie z negatywnymi emocjami z nią związanymi. W programie podobnie jak ostatnio wspólne zabawy dzieci i rodziców, krótki wykład dla rodziców o tym jak radzić sobie ze złością, możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości przy kawie i słodkim poczęstunku.

Jedynkowa Kawiarenka #1 – galeria zdjęć

Galeria zdjęć z pierwszej edycji Jedynkowej Kawiarenki pt. „Zabawa – sposób na poznanie świata”, która odbyła się w sobotę 26 lipca 2014 roku.

DSC_2329

Jedynkowa Kawiarenka: Zabawa – sposób na poznanie świata – bezpłatne warsztaty dla dzieci i rodziców

play

Zabawa jest podstawową i niezbędną formą aktywności dziecka, to właśnie dzięki niej maluch poznaje świat, próbuje go zrozumieć, uczy się relacji z drugim człowiekiem, a także zdobywa wiedzę o sobie samym. Właśnie dlatego my dorośli musimy znać zasady dziecięcych zabaw, skutecznie je wzbogacać, a także stwarzać pociechom jak najwięcej możliwości bawienia się, co z pewnością zaowocuje w ich dalszym życiu. Serdecznie zapraszamy na pierwszą edycję bezpłatnych warsztatów w ramach „Jedynkowej Kawiarenki” organizowanych przez Punkt Przedszkolny „Jedyneczka” w Podjuchach.

W ramach warsztatów opowiemy nieco o tym w jaki sposób dzieci poznają świat przez zabawę, podpowiemy w jaki sposób bawić się z dziećmi, przeprowadzimy kilka animacji dla dzieci i rodziców. Będzie również okazja wypicia kawy i wymienienia się doświadczeniami z innymi rodzicami.

Data i miejsce:
Punkt Przedszkolny „Jedyneczka”
ul. Ciasna 1/1, Podjuchy (wjazd od ulicy Granitowej),
Sobota, 26 lipca, godz. 11.30 – 13.30.

Prosimy o zabranie obuwia zmiennego dla dzieci.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 507 290 006 lub email: info@jedyneczka.szczecin.pl.

„Pierwszy dzwonek” – bierzemy udział w akcji Stowarzyszenia Educare

Postanowiliśmy dołączyć do akcji „Pierwszy dzwonek” organizowanej przez Stowarzyszenie Educare. Celem akcji jest zorganizowanie jak największej ilości wyprawek szkolnych dla dzieci z najuboższych rodzin, które uczą się bądź rozpoczną edukację w szczecińskich szkołach na terenie prawobrzeżnej części miasta Szczecina. Dzieci, które mają zostać obdarowane wyprawkami wskazane zostaną przez pedagogów szkolnych jak również wychowawców klas. Na zakończenie akcji przygotowana zostanie przez dzieci niespodzianka, ale tego nie będziemy zdradzać. Najważniejsze dla nas jest to by jak największa ilość dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym mogła rozpocząć rok szkolny z wyprawką taką jaką mieć powinna.

Co zamiast karania dziecka?

kara

Podczas jednej moich z ostatnich rozmów z rodzicami podopiecznych padło pytanie „jakie kary stosujemy w naszym przedszkolu?”. Zainspirowało mnie to do tego krótkiego tekstu na temat tego czy warto stosować kary, a jeżeli nie to co zamiast?

Podjuszańskie Harce – galeria zdjęć

Galeria zdjęć z festynu „Podjuszańskie Harce” z okazji dnia dziecka 2014 w którym braliśmy aktywny udział.

IMG_3265

Majówka Europejska – galeria zdjęć

Kilka zdjęć z naszego stoiska podczas Majówki Europejskiej na Jasnych Błoniach.

1

Wielkanocne pisanki z najmłodszymi

pisanki

Malowanie i ozdabianie jajek jest tradycją Świąt Wielkiej Nocy. Warto więc zaangażować nasze pociechy w tę zabawę. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak zorganizować wielkanocne zabawy odpowiednie do wieku Twojego dziecka.

1 2