Rozwój dziecka, miesiąc po miesiącu: 13 miesiąc

12970861_1759254027641633_9201269820798424198_o

Postanowiliśmy stworzyć krótki cykl poświęcony rozwojowi dzieci na różnych etapach życia. Zaczynamy od 13 miesiąca ponieważ to minimalny wiek od jakiego przyjmujemy dzieci do Jedyneczki.

Dziecko w 13 miesiącu życia przede wszystkim jest wielkim odkrywcą. Eksploruje otoczenie, bada i testuje wszystko co znajdzie się w zasięgu jego małych rączek. Nie powinno mu się tego zabraniać, w ten sposób za pomocą wszystkich zmysłów dziecko sprawdza właściwości przedmiotów i gromadzi wiedzę o otoczeniu.

Zgoda na eksplorację oczywiście nie oznacza nieograniczonej swobody. 13 – miesięczne dziecko nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego działania, więc nie powinno się spuszczać go z oka, wyznaczyć wyraźne granice i stanowczo reagować, gdy jego uwaga kieruje się w stronę gniazdka elektrycznego, kuchenki czy innych niebezpiecznych przedmiotów. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo, ale także uczy dziecko, że nie zawsze można robić wszystko co tylko przyjdzie mu do głowy.

Odkrywanie świata nierozerwanie wiąże się z drobnymi niepowodzeniami, które często kończą się gwałtownym lądowaniem na podłodze. Należy pamiętać, żeby jednak nie przesadzać z reakcjami na upadki, bo może to utrwalić strach przed podejmowaniem nowych wyzwań przez dziecko. Zamiast od razu biec, żeby je podnieść lepiej zachęcać do samodzielnego wstania i kolejnej próby.

— Marta Rutkowska

Brak komentarzy.